umów się online

umów się online

Reha Prestige Jakub Szymański

NIP: 5862321437

Nr Konta:

47 1090 1102 0000 0001 4287 1915

Reha Prestige 2024

Godziny otwarcia

pon - czw  8:00 - 20:00

pt  8:00 - 18:00

sb  10:00 - 14:00

Lokalizacja

ul. Kielecka 20

81-303 Gdynia

fizjoterapeutka uroginekologiczna bada miednicę pacjentki na nietrzymanie moczu, w nowoczesnym gabinecie fizjoterapii, w tle budowa anatomiczna miednicy

Czy stara, już zapomniana blizna, może mieć wpływ na obecne dolegliwości bólowe?

Blizna jest to zmiana, którą buduje tkanka łączna włóknista. Tworzy się w miejscu urazu albo po wygojeniu zmian chorobowych np. zmian potrądzikowych. Uszkodzona skóra właściwa zastąpiona zostaje przez nową, odpowiednio unaczynioną. Dynamiczne procesy przebudowy trwają około 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie, w sposób prawidłowy, zadbamy o bliznę, czyli zapewnimy prawidłową pielęgnację, ochronę oraz poddamy ją mobilizacji, blizna będzie nie tylko estetycznie wyglądać, ale co najważniejsze, nie będzie dawać dolegliwości bólowych w obrębie całego ciała.

Co właściwie znaczy mobilizacja blizny? Jest to poprawianie ślizgu pomiędzy tkankami, za pomocą specjalnych technik manualnych. Odpowiednia tego rodzaju terapia odbywa się u fizjoterapeuty albo u osteopaty.

Zaniedbana blizna powoduje zlepianie się tkanek, co w konsekwencji przyczynić się może do ograniczenia ruchomości i wystąpienia bólu nie tylko w jej rejonie. Zaniedbana blizna, czy po urazie czy po porodzie, powodować może zaburzenia postawy i chodu, uczucie ciągnięcia, pieczenia, bóle głowy, trudności w przyjęciu prawidłowej postawy ciała, bóle kości krzyżowej, jak i bóle kręgosłupa. A to tylko niektóre z konsekwencji zaniedbywania blizny! Skutki te mogą się ujawnić kilka dni, a nawet miesięcy i lat po zabiegu/ porodzie. Wszystkie opisane konsekwencje nie dotyczą tylko dużych, rozległych blizn! Dotyczą KAŻDEJ, nawet tej najmniejszej!

Żadna blizna nie jest obojętna dla organizmu!

Najlepiej pracę z blizna zacząć jak najszybciej. Jednak jeżeli tego nie zrobiliśmy, to się nie poddawajmy. Zawsze można coś dobrego z blizną i towarzyszącymi jej bólami zrobić w późniejszym czasie. Jak się do tego zabrać? Nie ma idealnego przepisu takiego samego dla każdego z nas. W celu dobrania i nauczenia się jak to robić i co dokładnie robić, powinniśmy udać się do specjalisty.

Czasami zmagamy się z dolegliwościami bólowymi i nie zdajemy sobie sprawy, że mogły one zostać spowodowane przez bliznę czy inny czynnik, który wydarzył się lata temu. Dlatego warto wybrać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi obszerny wywiad i znajdzie źródło bólu, które czasami może być zupełnie zaskakujące dla pacjenta.

Pozdrawiam Katarzyna Zając

pierwsza wizyta uroginekologiczna

umów się online

kontakt