umów się online

umów się online

08 kwietnia 2020

JAK ŻYĆ PRZED I PO ZABIEGU REKONSTRUKCJI WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO?

Czym są więzadła krzyżowe?

Więzadła krzyżowe, właściwie wewnątrzstawowe więzadła stawu kolanowego, to pasma wytrzymałej tkanki łącznej, łączące kość udową i piszczelową, wzmacniając i stabilizując stawy.

Ze względu na duże obciążenia, torebka stawowa jest wspomagana licznymi więzadłami, które znajdują się w kolanie. Jego właściwe działanie zawdzięczamy głównie dwóm więzadłom; więzadło krzyżowe przednie oraz więzadło krzyżowe tylne.

Dodatkowo, receptory czucia głębokiego w więzadle, pozwalają nam "panować" nad nogą (tzw. priopriocepcja)

 

Jak zerwać więzadła w kolanie?

PRZEPIS

 

Składniki:

- jedno kolano (opcjonalnie dwa)

- aktywność fizyczna

- do smaku; nadwaga lub otyłość

- opcjonalnie; przewlekłe choroby wpływające na stan tkanek w stawie, takie jak osteoporoza lub choroby tarczycy

- można dodać poprzednie urazy biodra lub kolana

 

Przepis:

- kategorycznie nie rób rozgrzewki przed aktywnością fizyczną (jak najmniej ruchu zwiększa szanse na zerwanie więzadła)

- wykonuj jak najwięcej ruchów skrętnych (najlepiej nagłych), dodaj do tego obciążenie

- uprawiaj sporty drużynowe, bardzo kontaktowe - im bardziej nieregularnie, tym lepiej - często wpadaj na innych zawodników

- unikaj jak ognia, elementów regeneracji potreningowej takiej jak stretching lub rollowanie

- nigdy, przenigdy, nie zgłaszaj się do fizjoterapeuty z drobnymi dolegliwościami bólowymi - pielęgnuj swoją kontuzję, aż urośnie do odpowiednich rozmiarów

 

Voilà!

 

 

Objawy zerwanego więzadła przedniego krzyżowego

 

- uczucie uciekania stawu i dyskomfort

- ostry, nagły ból w przedniej strefie kolana

obrzęk, zaczerwienienie, uczucie rozchodzącego się ciepła

- ograniczony zakres ruchowy, brak uczucia stabilności

 

CO ROBIĆ W PRZYPADKU URAZU KOLANA?

- możliwie jak najbardziej unieruchomić staw i unieść kończynę

schładzać np. okładem z lodu, żelowym kompresem, sprayem schładzającym

- udać się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu zdiagnozowania stopnia zerwania więzadła, miejsca oraz rozległości urazu

 

Zabieg rekonstrukcji więzadła

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest jedną najczęstszych przyczyn kontuzji u sportowców.

Aby odtworzyć więzadło, trzeba pobrać np. ścięgno mięśnia półścięgnistego lub smukłego, ścięgno mięśnia czworogłowego uda, więzadła rzepki lub skorzystać ze sztucznych materiałów i wykonać przeszczep.

W zależności od stopnia kontuzji, stosowane jest odpowiednie leczenie. Jeżeli mamy do czynienia z naciągniętym więzadłem - regularna, odpowiednio dobrana rehabilitacja jest najwłaściwszym rozwiązaniem. W przypadku naderwania, oprócz rehabilitacji wykorzystujemy zaopatrzenie ortopedyczne (np. stabilizatory kolana).

Kiedy jednak doszło do całkowitego zerwania więzadła krzyżowego, w większości przypadków konieczna jest rekonstrukcja artroskopowa, zwłaszcza u młodych sportowców.

Zabieg metodą artroskopową wykonuje się operacyjnie, poprzez wprowadzenie do stawu kolanowego, elementów z kamerą oraz urządzenia roboczego przez niewielkie otwory. Dzięki doskonałej widoczności stanu kolana wewnątrz, możliwa jest dodatkowo naprawa innych uszkodzeń.

 

Rehabilitacja po ACL w Gdyni

Rekonstrukcja więzadła, to zabieg, który wymaga długiej rehabilitacji przywracającej wcześniejszą sprawność.

Idealna terapia to rehabilitacja dostosowana indywidualnie do każdego przypadku. Jest to zależne od wielu czynników, takich jak; wielkości urazu oraz okolicznych uszkodzeń, czasu trwania procesów naprawczych tkanek, minionego czasu od urazu, techniki rekonstrukcji oraz wieku i aktualnie wykonywanej aktywności fizycznej.

Tradycyjne podejście do rehabilitacji wskazywało na długi okres unieruchomienia, do tego odciążanie kolana i dopiero po pewnym czasie bardzo powolny powrót do aktywności. Taki stan utrzymywany był nawet do 12 tyg. po operacji.

Obecnie dzięki rozwojowi technik operacyjnych, poszerzeniu wiedzy fizjoterapeutycznej czas ten diametralnie się skrócił.

 

POSZCZEGÓLNE ETAPY W PROCESIE REHABILITACJI

> przygotowanie do operacji

> wczesna faza pooperacyjna (ostra), trwająca do zdjęcia szwów (ok. 2 tygodnie)

> faza powrotu funkcji stawu (do ok. 9 tygodnia po operacji)

> okres przygotowania i stopniowego powrotu do aktywności rekreacyjnej i sportowej

> pełny powrót do uprawiania sportu (ok 6-9 miesięcy, w zależności od rodzaju dyscypliny)

 

I Przygotowanie do operacji werwania więzadeł krzyżowych

Dobrze dobrane ćwiczenia przed zabiegiem rekonstrukcji więzadła pomogą zapobiec powikłaniom, przyśpieszą i ułatwią rehabilitację po operacji, co pozwoli na szybszy powrót do zdrowia.

Rehabilitacja przed operacją to przede wszystkim odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie i prawidłowego wzorca chodu, oraz uzyskanie jak najlepszej kondycji mięśniowej.

Warto też poznać pewne wzorce ruchowe, nauczyć się chodzić o kulach aby ochronić przeszczep.

 

II Wczesna faza pooperacyjna

W tej fazie rehabilitacji stawiamy na zmniejszenie obrzęku poprzez schładzanie stawu, elewację (uniesienie) kończyny oraz farmakoterapię zleconą przez lekarza.

Wprowadzamy ćwiczenia zapewniające utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w stawie i zapobiegające zrostom pooperacyjnym, delikatna mobilizacja rzepki, ćwiczenia rozciągające pasmo biodrowo-piszczelowe i tylną grupę mięśni całej kończyny, czynna stabilizacja stawu, propriocepcja w siadzie i leżeniu.

 

III Faza powrotu funkcji stawu

Na tym poziomie, naszym celem jest uzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie (od przeprostu do 120 stopni), wzmocnienie siły mięśni, dzięki czemu przechodzimy do ćwiczeń propriocepcji w staniu i prawidłowego chodu.

W początkowym okresie tej fazy należy unikać ćwiczeń w pozycji krańcowej zgięcia i ruchów skrętnych pod obciążeniem.

 

IV Okres przygotowania i stopniowego powrotu do aktywności

Po wielu etapach rehabilitacji nie bierzemy już pod uwagę fazy funkcjonalnej rehabilitacji, która jest ostatnim szczeblem całego procesu i bezpośrednio poprzedza okres powrotu do pełnej aktywności fizycznej.

Ostatni etap rehabilitacji pozwala nam przywrócić dawną funkcjonalność kończyny i jej siłę. Czas całkowitej przebudowy przyczepu z  odbudową czucia głębokiego trwa około roku, dlatego kładziemy nacisk na kontynuowanie dalszych ćwiczeń po zakończeniu 6 miesięcznej rehabilitacji.

 

Podsumowanie

Problem zerwanych więzadeł krzyżowych stawu kolanowego dotyka najczęściej sportowców i w tym wypadku zwykle zaleca się zabieg rekonstrukcji. W przypadku osób mniej aktywnych fizycznie, operacja nie zawsze jest standardowym rozwiązaniem, warto po prostu wzmocnić uszkodzoną kończynę i unikać nieprawidłowych wzorców ruchowych.

Czy warto zrywać więzadło? Zdecydowane NIE!

Korzystniejsze dla naszego zdrowia i samopoczucia będzie regularna rozbudowa siły stawów i rozgrzewka przed każdą aktywnością fizyczną. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości, operacji oraz wieloetapowej rehabilitacji.

Zapobieganie zerwaniu więzadeł czy rehabilitacja przed i po rekonstrukcji?

Na Centrum Zdrowia w Gdyni, Reha Prestige, zawsze możesz liczyć!

 

Reha Prestige Jakub Szymański

NIP: 5862321437

Nr Konta:

47 1090 1102 0000 0001 4287 1915

Reha Prestige 2024

Godziny otwarcia

pon - czw  8:00 - 20:00

pt  8:00 - 18:00

sb  10:00 - 14:00

Lokalizacja

ul. Kielecka 20

81-303 Gdynia