zarezerwuj termin

sprawdź cennik

profilaktyka, zdrowie, kręgosłup, plecy, życie bez bólu, spokój, morze, Gdynia, prawidłowa postawa
ból, bolesność, kręgosłup, kręgi, dyski, dyskopatia,

Dyskopatia

Warto wiedzieć, że leczenie dyskopatii odbywa się na wielu płaszczyznach jednocześnie, to znaczy, że stosujemy kilka metod na raz, takich jak; podanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, masaż mięśni czy gorset ortopedyczny. Ponieważ większość (ok 90%) przypadków można wyleczyć nieoperacyjne, podstawową metodą leczenia dyskopatii jest fizjoterapia. Stosujemy terapię manualną czyli zabiegi mobilizacji i manipulacji, rozciąganie kręgosłupa, które mają działanie przeciwbólowe i neurostymulujące, oraz fizykoterapię - leczenie ciepłem, elektroterapia, krioterapia.

Istotną rolę w leczeniu dyskopatii kręgosłupa odgrywają ćwiczenia, przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, metoda Mckenziego oraz inne dopasowane indywidualnie przez fizjoterapeutów aktywności ruchowe.

Radykalną metodą leczenia ostrego stanu dyskopatii jest operacja neurochirurgiczna, a następnie rehabilitacja.

Z racji na to, że choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą być nawracające, kładziemy duży nacisk na profilaktyczne ćwiczenia oraz życie w zdrowiu. Prawidłowa masa ciała, właściwa pozycja podczas snu, prawidłowe techniki podnoszenia ciężarów oraz aktywność fizyczna, to kluczowe czynniki zapobiegające powstawaniu dyskopatii.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania dyskopatii, jednak badania naukowe przeprowadzone na dużych grupach ludzi, wskazują siedzący tryb życia na czele przyczyn powstawania urazów kręgosłupa. Czynnikiem istotnym przy genezie dyskopatii, jest nieprawidłowa postawa podczas podnoszenia ciężarów. Warto zwrócić uwagę, że obie te przyczyny są konsekwencją wykonywania naszej codziennej pracy, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednią ergonomię pracy i promocję zdrowia w swoim środowisku.

Sposobem na zachowanie elastyczności i sprężystości kręgosłupa, jest ciągły ruch i odpowiednie przeciążenie - o które warto zadbać pod okiem specjalistów np. podczas treningów w Reha Prestige.

Inne czynniki, które mają wpływ na powstawanie dyskopatii to; uraz przebyty lub wiele urazów przeciążeniowych, otyłość, stres, osteoporoza, zaburzenia hormonalne, fizjologiczne procesy starzenia się organizmu - kręgosłup z wiekiem zużywa się i podlega zmianom zwyrodnieniowym, dlatego zadbaj o swoje zdrowie dużo wcześniej!

Konsekwencją naszego współczesnego stylu życia może być dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego, potocznie zwana przepukliną kręgosłupa. Nieświadomi zagrożenia, spędzając wiele godzin w biurze przed komputerem, czy kierując pojazdami, zapewniamy sobie pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Dyskopatia może przebiegać bezobjawowo, natomiast kiedy dochodzi do stanu zapalnego, pierwszym sygnałem choroby jest ostry ból pleców. Początkowy ból kręgosłupa i okolic lędźwiowych może promieniować do bioder, kolan i stóp, szybko postępujący lub bagatelizowany może prowadzić do niedowładu, zaburzenia czucia lub nawet porażenia mięśni.

Czym jest dyskopatia?

Przyczyny powstawania

Leczenie

Jesteśmy po to, aby Ci pomóc

Wiemy, jak ważne jest funkcjonowanie w pełnej sprawności i życie bez bólu. Rehabilitacja, fizjoterapia, trening to nasze życiowe pasje.

Reha Prestige, oferujemy Państwu pełen zakres usług związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. 

rehaprestige@gmail.com

pn. - pt. 8.00 - 20.00

sb. 10.00 - 14.00

81-303 Gdynia

ul. Kielecka 20

polub naszą stronę

574  440  811