Fizjoterapeutka Uroginekologiczna
Katarzyna Zając
5 min czytania
To jeden z najczęstszych problemów z którymi kobiety trafiają do fizjoterapeuty uroginekologicznego. I jeden z najrzadziej zgłaszanych bo wstyd, bo „pewnie tak ma być", bo lekarz nic nie znalazł i temat się urwał.
Ból podczas współżycia to nie norma.Nie kaprys. Nie problem psychiczny. To sygnał fizyczny który ma konkretną przyczynę i konkretne rozwiązanie.
Po pierwsze: ból podczas stosunku to problem fizyczny z fizycznym rozwiązaniem. Nie musisz tego tłumaczyć stresem ani psychiką — choć one mogą być częścią obrazu.
Po drugie: najczęstsza przyczyna to nadmierne napięcie mięśni dna miednicy — nie ich osłabienie. Ćwiczenia Kegla mogą ten stan pogorszyć. Diagnoza funkcjonalna pokazuje co naprawdę jest potrzebne.
Po trzecie: masz prawo do życia bez bólu. Jeśli lekarz mówi że wszystko w porządku a Ty czujesz że nie jest — fizjoterapeutka uroginekologiczna może znaleźć to czego inni nie widzieli.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego może brzmieć stresująco. Dlatego warto wiedzieć dokładnie czego się spodziewać.
Wywiad — szczegółowa rozmowa o dolegliwościach, historii ginekologicznej, porodach, operacjach, lekach, poziomie stresu. Bez pośpiechu, w atmosferze pełnego szacunku i
dyskrecji.
Ocena zewnętrzna — ocena napięcia mięśni dna miednicy od zewnątrz, ocena blizn, asymetrii, postawy.
Ocena wewnętrzna — za zgodą pacjentki, delikatne badanie palpacyjne mięśni dna miednicy od wewnątrz. To pozwala precyzyjnie zlokalizować napięcia i punkty bólowe których żadne badanie obrazowe nie pokaże.
Terapia — w zależności od diagnozy: techniki rozluźniające napięte mięśnie, praca z blizną, neuromobilizacja, ćwiczenia rozluźniające, edukacja o prawidłowym oddychaniu i rozluźnianiu dna miednicy.
Każda wizyta jest dostosowana do aktualnego stanu pacjentki. Tempo terapii wyznacza pacjentka — nie terapeuta.
To nie norma i nie musisz z tym żyć. Dyskretna diagnoza i skuteczne leczenie, bez oceniania, bez pośpiechu
REHA PRESTIGE · GDYNIA
LUB ZADZWOŃ
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
Umów się na wizytę.
Nie wiesz od czego zacząć? Rejestracja dobierze odpowiedniego specjalistę do Twojego problemu.
Pierwsza wizyta od 200 zł
Terminy dostępne w 48h
Pon – Pt 8:00 – 20:00
Katarzyna Zając
AUTOR ARTYKUŁU
Fizjoterapeutka, specjalistka uroginekologii i fizjoterapii ortopedycznej. Absolwentka AWF w Warszawie. Pracuje metodami terapii manualnej, masażu tkanek głębokich i treningu medycznego. Specjalizuje się w dysfunkcjach dna miednicy, bólach kręgosłupa oraz rehabilitacji po operacjach ortopedycznych.
Fizjoterapia uroginekologiczna przy dyspareunipy jest skuteczną, udowodnioną naukowo metodą leczenia. Większość pacjentek zauważa wyraźną poprawę po 6–10 wizytach.
Co się zmienia:
zmniejszenie lub całkowite ustąpienie bólu podczas stosunku
lepsza kontrola nad mięśniami dna miednicy — umiejętność świadomego rozluźnienia
zmniejszenie lęku przed współżyciem — który często był wtórną konsekwencją bólu
poprawa jakości życia — nie tylko seksualnego, ale też codziennego
Ból podczas współżycia niszczy relacje, niszczy poczucie własnej wartości i odbiera radość z życia. Warto wiedzieć że nie trzeba z tym żyć.
Napięcie mięśniowe to najczęstsza
ale nie jedyna przyczyna. Fizjoterapeuta uroginekologiczny bierze pod uwagę cały obraz.
Blizny po porodzie lub operacji
Blizna po episiotomii, po cesarskim cięciu, po operacji ginekologicznej — może tworzyć zrosty i napięcia które bezpośrednio powodują ból. Praca z blizną to ważna i skuteczna część fizjoterapii uroginekologicznej nawet jeśli blizna pochodzi sprzed wielu lat.
Endometrioza
Tkanka endometrialna poza macicą może powodować głęboki ból przy penetracji szczególnie przy określonych pozycjach. Fizjoterapia nie leczy endometriozy, ale może znacząco zmniejszyć ból i napięcia towarzyszące tej chorobie.
Zmiany hormonalne
Menopauza, karmienie piersią, antykoncepcja hormonalna — wszystko to wpływa na nawilżenie i elastyczność tkanek pochwy. Sucha, mniej elastyczna tkanka boli. To problem fizyczny — nie psychiczny — i ma konkretne rozwiązania.
Zapalenia i infekcje
Nawracające infekcje grzybicze lub bakteryjne mogą zostawić tkanki nadwrażliwe i podatne na ból nawet gdy infekcja już minęła. Fizjoterapeuta pracuje z tkankami — nie zastępuje ginekologa, ale uzupełnia jego leczenie.
Mięśnie dna miednicy które są chronicznie spięte:
nie rozluźniają się prawidłowo przy penetracji
powodują ból, pieczenie, uczucie „ściany"
mogą skurczyć się odruchowo — to waginizm
generują ból nie tylko podczas stosunku ale też przy tamponach, badaniu ginekologicznym, długim siedzeniu
Skąd bierze się to napięcie? Z wielu miejsc jednocześnie — przewlekły stres, traumatyczne doświadczenia, ból który „nauczył" mięśnie się bronić, blizny po porodzie lub operacji, infekcje które minęły ale napięcie zostało.
Dyspareunia to medyczna nazwa bólu podczas stosunku lub w jego następstwie. Szacuje się że dotyka od 10 do nawet 20% kobiet w różnych etapach życia choć rzeczywiste liczby są prawdopodobnie wyższe, bo większość kobiet po prostu o tym nie mówi.
Ból może pojawiać się:
przy penetracji — powierzchownie, przy samym wejściu
głębiej — w miednicy, przy głębszej penetracji
po stosunku — utrzymywać się przez godziny lub dni
zawsze — lub tylko w określonych pozycjach czy sytuacjach
Każdy z tych wzorców bólu daje fizjoterapeucie ważną informację o tym gdzie leży problem.
Reha Prestige Jakub Szymański
NIP: 5862321437
Nr Konta:
47 1090 1102 0000 0001 4287 1915
Reha Prestige 2026
Godziny otwarcia
pon - czw 8:00 - 20:00
pt 8:00 - 18:00
sb 10:00 - 14:00
Socjal Media
Lokalizacja
ul. Kielecka 20
81-303 Gdynia