Lokalizacja
ul. Kielecka 20
81-303
Gdynia
Kontakt
+48 574 440 811
rehaprestige@gmail.com
Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 20:00
sb 10:00 - 14:00
Problem zerwanych wiÄzadeĆ krzyĆŒowych stawu kolanowego dotyka najczÄĆciej sportowcĂłw i w tym wypadku zwykle zaleca siÄ zabieg rekonstrukcji. W przypadku osĂłb mniej aktywnych fizycznie, operacja nie zawsze jest standardowym rozwiÄ zaniem, warto po prostu wzmocniÄ uszkodzonÄ koĆczynÄ i unikaÄ nieprawidĆowych wzorcĂłw ruchowych.
Czy warto zrywaÄ wiÄzadĆo? Zdecydowane NIE!
Korzystniejsze dla naszego zdrowia i samopoczucia bÄdzie regularna rozbudowa siĆy stawĂłw i rozgrzewka przed kaĆŒdÄ aktywnoĆciÄ fizycznÄ . DziÄki temu unikniesz nieprzyjemnych dolegliwoĆci, operacji oraz wieloetapowej rehabilitacji.
Zapobieganie zerwaniu wiÄzadeĆ czy rehabilitacja przed i po rekonstrukcji?
Na Centrum Zdrowia w Gdyni, Reha Prestige, zawsze moĆŒesz liczyÄ!
W tej fazie rehabilitacji stawiamy na zmniejszenie obrzÄku poprzez schĆadzanie stawu, elewacjÄ (uniesienie) koĆczyny oraz farmakoterapiÄ zleconÄ przez lekarza.
Wprowadzamy Äwiczenia zapewniajÄ ce utrzymanie prawidĆowego zakresu ruchu w stawie i zapobiegajÄ ce zrostom pooperacyjnym, delikatna mobilizacja rzepki, Äwiczenia rozciÄ gajÄ ce pasmo biodrowo-piszczelowe i tylnÄ grupÄ miÄĆni caĆej koĆczyny, czynna stabilizacja stawu, propriocepcja w siadzie i leĆŒeniu.
Na tym poziomie, naszym celem jest uzyskanie peĆnego zakresu ruchu w stawie (od przeprostu do 120 stopni), wzmocnienie siĆy miÄĆni, dziÄki czemu przechodzimy do ÄwiczeĆ propriocepcji w staniu i prawidĆowego chodu.
W poczÄ tkowym okresie tej fazy naleĆŒy unikaÄ ÄwiczeĆ w pozycji kraĆcowej zgiÄcia i ruchĂłw skrÄtnych pod obciÄ ĆŒeniem.
Po wielu etapach rehabilitacji nie bierzemy juĆŒ pod uwagÄ fazy funkcjonalnej rehabilitacji, ktĂłra jest ostatnim szczeblem caĆego procesu i bezpoĆrednio poprzedza okres powrotu do peĆnej aktywnoĆci fizycznej.
Ostatni etap rehabilitacji pozwala nam przywrĂłciÄ dawnÄ funkcjonalnoĆÄ koĆczyny i jej siĆÄ. Czas caĆkowitej przebudowy przyczepu z odbudowÄ czucia gĆÄbokiego trwa okoĆo roku, dlatego kĆadziemy nacisk na kontynuowanie dalszych ÄwiczeĆ po zakoĆczeniu 6 miesiÄcznej rehabilitacji.
Dobrze dobrane Äwiczenia przed zabiegiem rekonstrukcji wiÄzadĆa pomogÄ zapobiec powikĆaniom, przyĆpieszÄ i uĆatwiÄ rehabilitacjÄ po operacji, co pozwoli na szybszy powrĂłt do zdrowia.
Rehabilitacja przed operacjÄ to przede wszystkim odzyskanie peĆnego zakresu ruchu w stawie i prawidĆowego wzorca chodu, oraz uzyskanie jak najlepszej kondycji miÄĆniowej.
Warto teĆŒ poznaÄ pewne wzorce ruchowe, nauczyÄ siÄ chodziÄ o kulach aby ochroniÄ przeszczep.
> przygotowanie do operacji
> wczesna faza pooperacyjna (ostra), trwajÄ ca do zdjÄcia szwĂłw (ok. 2 tygodnie)
> faza powrotu funkcji stawu (do ok. 9 tygodnia po operacji)
> okres przygotowania i stopniowego powrotu do aktywnoĆci rekreacyjnej i sportowej
> peĆny powrĂłt do uprawiania sportu (ok 6-9 miesiÄcy, w zaleĆŒnoĆci od rodzaju dyscypliny)
Rekonstrukcja wiÄzadĆa, to zabieg, ktĂłry wymaga dĆugiej rehabilitacji przywracajÄ cej wczeĆniejszÄ sprawnoĆÄ.
Idealna terapia to rehabilitacja dostosowana indywidualnie do kaĆŒdego przypadku. Jest to zaleĆŒne od wielu czynnikĂłw, takich jak; wielkoĆci urazu oraz okolicznych uszkodzeĆ, czasu trwania procesĂłw naprawczych tkanek, minionego czasu od urazu, techniki rekonstrukcji oraz wieku i aktualnie wykonywanej aktywnoĆci fizycznej.
Tradycyjne podejĆcie do rehabilitacji wskazywaĆo na dĆugi okres unieruchomienia, do tego odciÄ ĆŒanie kolana i dopiero po pewnym czasie bardzo powolny powrĂłt do aktywnoĆci. Taki stan utrzymywany byĆ nawet do 12 tyg. po operacji.
Obecnie dziÄki rozwojowi technik operacyjnych, poszerzeniu wiedzy fizjoterapeutycznej czas ten diametralnie siÄ skrĂłciĆ.
-moĆŒliwie jak najbardziej unieruchomiÄ staw i unieĆÄ koĆczynÄ
-schĆadzaÄ np. okĆadem z lodu, ĆŒelowym kompresem, sprayem schĆadzajÄ cym
-udaÄ siÄ do lekarza lub fizjoterapeuty w celu zdiagnozowania stopnia zerwania wiÄzadĆa, miejsca oraz rozlegĆoĆci urazu
-uczucie uciekania stawu i dyskomfort
-ostry, nagĆy bĂłl w przedniej strefie kolana
-obrzÄk, zaczerwienienie, uczucie rozchodzÄ cego siÄ ciepĆa
-ograniczony zakres ruchowy, brak uczucia stabilnoĆci
WiÄzadĆa krzyĆŒowe, wĆaĆciwie wewnÄ trzstawowe wiÄzadĆa stawu kolanowego, to pasma wytrzymaĆej tkanki ĆÄ cznej, ĆÄ czÄ ce koĆÄ udowÄ i piszczelowÄ , wzmacniajÄ c i stabilizujÄ c stawy.
Ze wzglÄdu na duĆŒe obciÄ ĆŒenia, torebka stawowa jest wspomagana licznymi wiÄzadĆami, ktĂłre znajdujÄ siÄ w kolanie. Jego wĆaĆciwe dziaĆanie zawdziÄczamy gĆĂłwnie dwĂłm wiÄzadĆom; wiÄzadĆo krzyĆŒowe przednie oraz wiÄzadĆo krzyĆŒowe tylne.
Dodatkowo, receptory czucia gĆÄbokiego w wiÄzadle, pozwalajÄ nam "panowaÄ" nad nogÄ (tzw. priopriocepcja)
SkĆadniki:
-jedno kolano (opcjonalnie dwa)
-aktywnoĆÄ fizyczna
-do smaku; nadwaga lub otyĆoĆÄ
-opcjonalnie; przewlekĆe choroby wpĆywajÄ ce na stan tkanek w stawie,
takie jak osteoporoza lub choroby tarczycy
-moĆŒna dodaÄ poprzednie urazy biodra lub kolana
Przepis:
-kategorycznie nie rĂłb rozgrzewki przed aktywnoĆciÄ fizycznÄ (jak najmniej ruchu zwiÄksza szanse na zerwanie wiÄzadĆa)
-wykonuj jak najwiÄcej ruchĂłw skrÄtnych (najlepiej nagĆych), dodaj do tego obciÄ ĆŒenie
-uprawiaj sporty druĆŒynowe, bardzo kontaktowe - im bardziej nieregularnie, tym lepiej - czÄsto wpadaj na innych zawodnikĂłw
-unikaj jak ognia, elementĂłw regeneracji potreningowej takiej jak stretching lub rollowanie
-nigdy, przenigdy, nie zgĆaszaj siÄ do fizjoterapeuty z drobnymi dolegliwoĆciami bĂłlowymi - pielÄgnuj swojÄ kontuzjÄ, aĆŒ uroĆnie do odpowiednich rozmiarĂłw
SMACZNEGO!
Zerwanie wiÄzadĆa krzyĆŒowego przedniego jest jednÄ najczÄstszych przyczyn kontuzji u sportowcĂłw.
Aby odtworzyÄ wiÄzadĆo, trzeba pobraÄ np. ĆciÄgno miÄĆnia pĂłĆĆciÄgnistego lub smukĆego, ĆciÄgno miÄĆnia czworogĆowego uda, wiÄzadĆa rzepki lub skorzystaÄ ze sztucznych materiaĆĂłw i wykonaÄ przeszczep.
W zaleĆŒnoĆci od stopnia kontuzji, stosowane jest odpowiednie leczenie. JeĆŒeli mamy do czynienia z naciÄ gniÄtym wiÄzadĆem - regularna, odpowiednio dobrana rehabilitacja jest najwĆaĆciwszym rozwiÄ zaniem. W przypadku naderwania, oprĂłcz rehabilitacji wykorzystujemy zaopatrzenie ortopedyczne (np. stabilizatory kolana).
Kiedy jednak doszĆo do caĆkowitego zerwania wiÄzadĆa krzyĆŒowego, w wiÄkszoĆci przypadkĂłw konieczna jest rekonstrukcja artroskopowa, zwĆaszcza u mĆodych sportowcĂłw.
Zabieg metodÄ artroskopowÄ wykonuje siÄ operacyjnie, poprzez wprowadzenie do stawu kolanowego, elementĂłw z kamerÄ oraz urzÄ dzenia roboczego przez niewielkie otwory. DziÄki doskonaĆej widocznoĆci stanu kolana wewnÄ trz, moĆŒliwa jest dodatkowo naprawa innych uszkodzeĆ.